Dropshipping internet bazlı olup, hepimizin çok kullandığı e-ticaret  sitelerinde uygulanan, toptancıdan alıcıya ulaşması sağlanan  ve alış satış arasında geçekleşip bu aradaki  kardan kazanç sağlanan bir kazanç yoludur. İnternet üzerinden ticaret yapılacaksa mantıklı kazancı bol yöntemlerden biridir dropshipping. En önemli özelliğide yüksek miktarlarda bir sermayeye ihtiyaç duyulmamasıdır. Çünkü toptan stoklama gerektirmez sipariş üzerine çalışma imkanı sunmaktadır.

İşe, toptancıda bulunan ürünleri resimleri ve özellikleriyle ayrıntılı bir şekilde web sitenizde, blogunuzda , diğer satış sitelerinde veya herhangi bir e-mail adresinde bile sergileyerek siparişe başlayabilirsiniz. Stok yapmadığınız için satılmaması gibi bir risk taşımamaktadır. Sipariş geldikçe sizde toptancıyla iletişime geçip ürünü tedarik edebilirsiniz. Ürün direk olarak toptancıdan alıcıya gönderilmektedir. Tek eksisi ürün sizden çıkmadığı ve genellikle yurt dışından temin edildiği için gümrüğe takılma riski mevcuttur fakat önüne geçilmeyecek bir sorun değildir. Binlerce ve kaliteli ürün seçeneğinin yanında piyasa takibi yaparak en popüler ürünleri de stoklarına dahil ederek sizi uğraştırmadan satış yapmanıza olanak tanır. Bunun için piyasada bir çok firma bulunmaktadır ki en avantıjlısını ( ürün ucuzluğu, iade vs problemlerde garanti ve güvenilirliği ) seçmek, araştırma gerektirmektedir.

Kimi firma ücretli üyelik isterken kimi firma da istemez. İsteyen firmalarda dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır: satış sözleşmesi dikkatli okunmalı, net üzerinden firma araştırması yapılmalı,  iade ve garanti bilgileri gözden geçirilmeli, web sayfası üzerinden iletişim bilgisi (adres, telefon, firma bilgileri vs.) olup olmadığına dikkat edilmelidir. Ayrıca tek bir toptancıyla çalışmak mecburiyetinde değilsiniz ki bu da stokların anlık değişmesinden dolayı alıcıyla problem yaşamamanız için bir avantaj sağlayabilmektedir.

İyi bir aracı firma ile çalışarak dropshipping sisteminden yabana atılamayacak kadar iyi bir gelir elde edebilmeniz mümkündür. A’dan Z’ ye aklınıza gelebilecek her sektörden ürün satışı yapabileceğiniz gibi, ürünün size maliyeti piyasa fiyatının ortalama üçte birine gelmektedir. Yani ürünü sattığınızda ,ürüne ödediğinizin iki katına yakın bir kazanç elde edersiniz.

Dropshipping’in diğer bir avantajı ise Türkiye’de bulunmayan orijinal ürünlerin satışını gerçekleştirdiğiniz için müşteri bulmakta zorlanmazsınız. Herhangi bir markanın henüz Türkiye’ye gelmemiş yeni sezon ürünlerinden, yeni çıkmış ve piyasa fiyatı el yakan son teknoloji ürünlerine kadar dilediğiniz her çeşit ürünü istediğiniz fiyata satabilirsiniz. Sonuçta karınızı belirleyen siz olduğunuz için, müşteri kazanmak adına kendi kazancınızdan çok az bir miktar feragat edip daimi müşteriler kazanabilirsiniz.

Hepimizin sürekli alışveriş yaptığı e-ticaret sitelerine göz atarsanız hangi satıcıların dropshipping yöntemi ile kaç bin tane satış yaptığını görebilirsiniz. Fransa’dan İthal, Amerika’da Bu Sezon En Çok Satan Model, Türkiye’de Başka Örneği Yok, Japon Style, Kore Style gibi başlıklarla satışa sunulan ve gönderimi en az iki haftayı bulan tüm ürünler dropshipping yöntemiyle tedarik edilmektedir. Bu kadar kazançlı bir yöntem olmasaydı sizce bu kadar tutar mıydı?