Yeni yeni adı duyulan dropshipping ek gelir veya başlı başına bir iş olarak düşünülebilir. Toptancıdan alıcıya direk yollanarak alış satış arasındaki fiyat farkından elde edilen kar dan kazanç şeklinde özetlenebilir. Kısaca stoksuz e-ticaret diye de adlandırılabilir. Bilinen ticaret şekillerinden farklı olarak pek çok avantajı bulunmaktadır.

Dropshipping için hazır halde bulunan siteler zahmetsizce satış yapma olanağı tanımaktadır. İnternet üzerinden gerçekleştiği ve zahmetsiz olduğu için ek bir çalışana gerek duymazsınız. Bu avantajları gibi günümüzde hızla popülerleşmesini sağlayan pek çok artısı mevcuttur. Mesela hiç harcamadan veya isteğe bağlı çok az bir miktar para harcayarak (satışı gerçekleştireceğiniz site üyeliği, listeleme ücreti, kendi sayfa yada blogunuz için yapacağınız harcamalar vs.) dropshipping yapabilirsiniz. Ürün satışı gerçekleştiğinde alıcı ödeme yaptığı için toptancıya zamanında ödeme yapabilirsiniz.  Sınırsız ürün satışı gerçekleştirebilirsiniz. Stok yapmak gibi bir mecburiyetiniz bulunmamaktadır (özellikle ebatça büyük ürünlerde yer sıkıntısı çekmezsiniz) . Bunun avantajı da stok yapılmadığı için ürünlerin satılmaması, elde kalması gibi bir durum söz konusu değildir.

En önemlisi de kira ödemek zorunda değilsiniz. Ayrıca depoya da gerek yoktur. Ürün direk toptancıdan alıcıya gönderildiği için kargo maliyeti ve zahmeti bulunmamaktadır. Bu da hem zaman açısından hem de maliyet açısından büyük bir avantajdır. Eğer bir miktarda olsa stok yapılacaksa ürünler bir kerede geldiği için  kargo maaliyetinden tasarruf elde edilebilir. Kargo ücretini siz ödeyip yüksek fiyattan satış yapabilir veya alıcı ödemeli olarak satılan ürünlerin ücretini daha düşük listeleyebilirsiniz. Ücretsiz kargo seçenği bulunan bir firmayla anlaşarak kargo masrafını ortadan kaldırabilirsiniz. Satış sonrası işlemler toptancı tarafından yapılacağı için vakit kaybetmeden başka satışlarla ilgilenebilir, daha çok satış yapıp, zamandan tasarruf edip, kazancınızı arttırabilirsiniz. Normal bir satış mağazası açtığınız zaman mali işlemlerinizi takip ederek gerekli defterleri tutması için bir muhasebeci ile çalışmak zorundasınızdır fakat dropshipping yöntemi ile çalıştığınız da muhasebeci ihtiyacınız ortadan kalkacak dolayısıyla da her ay muhasebeci masraflarından muaf olacaksınız.

Tek bir toptancıya bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Farklı kategorilerde toptancılarla anlaşıp ürün yelpazenizi geniş tutarak müşteri kitlenizi artırabilirsiniz. Toptancılar piyasa araştırması yapıp talebe göre ürün çeşitliliğini geniş tuttukları için  ‘Ne satabilirim ?’ sorusunu ortadan kaldırarak sizi bir zahmetten daha kurtarmaktadır. Nerde ne moda anında satışına başlayabilirsiniz.

Geniş bir kitleye satış yapma imkanı vardır. Başka şehir, başka ülke hatta dünyanın her yerine satış yapabilirsiniz. İnternet ortamında hangi ülkenin vatandaşı olduğunuz bir önem taşımaz, internet evrensel bir ortam olduğu için dünya vatandaşısınızdır.