Finansal krizin olumsuz etkilerinden en önemlisi olan işsizlik sorunu bir çok insanın hayatını olumsuz yönde etkilerken bir çoğununkini de olumlu yönde değiştirmiştir. Birçok işletmenin iflas etmesi sonucu işsiz kalan çalışmaya alışmış, zeki, eğitimli, girişken ve yaratıcı insanlar yeni iş sahaları keşfettiler. Bu keşfi 2 farklı süreçten oluşan bir sisteme borçlular. Bu şekilde anlatınca  çok ciddi eğitim ve beceri gerektiren şeyler olduğu düşünülebilir. Ama işin aslı öyle değil. Yaptıkları şeyler hemen hemen her gün hepimizin farkında olmadan yaptığı şeyler. Peki ne bunlar? Gözlem ve araştırma. Evet bu kadar basit, sadece çevrelerindeki insanları, alışkanlıklarını gözlemleyerek, beklenti ve ihtiyaçlarının neler olabileceğini, nelerin ilgi çekebileceğini ve nelerin kazanç sağlayacağını araştırdılar. Bunu sizlerde rahatlıkla yapabilir, yeni iş fikirleri sayesinde daha çok kazanıp daha az yorulacağınız yeni bir hayata başlayabilirsiniz. Yeni iş fikirlerine bir kaç tane de örnek verelim:

Barkod Tasarımcılığı : Bilindiği üzre dikdörtgen şeklinde  dizilmiş  birbirine paralel ,dikey, inceli kalınlı çizgiler ve sayılardan oluşur.Bu sayılar  ürün fiyatı, depo stok düzeyi,üretici firma ve ait olduğu ülke hakkında bilgiler içerir.  Fakat market standlarında dizilmiş ürünlere bakarsanız aynı renklerden oluşan, kötü ambaj tasarımlarını ve barkodların ne kadar saçma yerlerde ve boyutlarda olduğunu görebilirsiniz. Bu estetikten uzak görüntü ve imajdan kurtulmak isteyen bir çok ülke yeni, dinamik ülke imajını olumlu yönde etkileyecek tasarımlar yapılmasına olanak sağlıyor. Ülkemizde ise estetik barkodlara pek müsade edildiği söylenemez ama ülke tarihini ve güzelliklerini yansıtacak barkod tasarımları destekleniyor. Peki nasıl yapılabilir? Ev ortamında çeşitli grafik tasarım programları ile yada elle çizilerek yapılabilir. Fakat barkodun bozulmaması gerekiyor. Tüm bu barkod uygulamaları, yasal etkenler, istihdam gibi konularda bilgi edinmek için TOBB’ a başvurulması gerekiyor.

Safran Bitkisi Yetiştiriciliği : Safran bitkisinin kilosunun 10 bin dolar ettiğini biliyor muydunuz?  Ülkemizin iklim şartları safran bitkisinin yetiştirilebilmesi için uygundur. Fakat 1 yılda 100 metrekarelik bir alandan sadec 1 kglık kuru safran elde edilmektedir. Yetiştirmek için çok emek gereken  ama çok az verimle elde edilebilen safran bitikisi dünyanın en pahalı baharatıdır.  Bu alanda kendine güvenenler safran bitkisi yetiştirerek veya bu fikirden yola çıkarak kazanç elde edebilirsiniz.

Kaktüs Yetiştiriciliği : Bir çok restoranda, mağazada, şirketlerde, parklarda, çay bahçelerinde hatta bir çok insanın evinde dekoratif olarak karşımıza çıkan kaktüs son yılların en  çok rebet gören bitkisidir.  3600’den fazla çeşidi olan kaktüsün 600’ü çiçeklidir ve dekorasyon amaçlı kullanılmaktadır. Çok dayanıklı bir bitki olmasına rağmen zor yetiştirilen kaktüs girişimciler için yeni bir iş fırsatı olabilir. Mesela evde çiçekli  kaktüslerden  yetiştirerek market zincirlerine, özel günlerde alış veriş yapan müşterilerine  bitki hediye eden mağazalara veya interrnet üzerinden bulabileceğiniz şirket ve insanlara satarak kazanç elde edebilirsiniz.

Gravür Baskı  ( Engraving ) : Eski matbaacılık tekniği olan gravür baskı ile dekoratif, kişiye özel ürünler yapabilirsiniz. Gravür baskı tekniğiyle, elde etmek istediğiniz resimi  Bakır, taş veya ahşap levhalar üzerine yansıtarak,  bu levhalardan oluşacak kalıp ile kağıt, deri, ipek gibi çeşitli zeminlere aktarabilirsiniz. Gravür baskı’de levhaları oyarak veya kabartarak kalıp haline getirebilirsiniz. Gravür Baskı teknikleri iyice araştırılıp öğrenilmesi gereken, kapsamlı bir sanattır, Yerinde görmek, incelemek için bir gravür atölyesi ziyaret edilebilir. Gravür Baskı Teknikleri ile dekoratif, sanatsal ve kişiye özel ürünler yapabilirsiniz ve meraklısı çok olduğu için de ciddi gelir elde edebilirsiniz.